پرداخت مستقیم اپراتوری
0

پرداخت مستقیم اپراتوری یا DCB چیست؟

پرداخت مستقیم اپراتوری، یک روش پرداخت آنلاین است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا هزینه‌ی خریدهای خود را از طریق قبض موبایلشان پرداخت کنند. تمام کاربران گوشی‌های هوشمند، می‌توانند از این روش استفاده کنند و تنها چیزی که نیاز است، یک گوشی موبایل و یک سیمکارت است.
کاربران می‌توانند با استفاده از پرداخت مستقیم اپراتوری، هر محصول و محتوایی را که می‌خواهند از پلتفرم‌های دیجیتال خریداری کنند. مثلا شما می‌توانید از طریق این روش پرداخت، مشترک یک سایت پخش آنلاین موسیقی شوید.

پرداخت مستقیم اپراتوری با سایر شیوه‌های پرداخت موبایلی (کیف پول موبایل، NFC) متفاوت است، به این دلیل که در این شیوه از پرداخت اصلا نیازی به عملیات و زیرساخت‌های بانکی نیست، در صورتیکه روش‌های پرداخت دیگر اغلب وابسته به دستگاه POS هستند و به همین خاطر پرداخت مستقیم اپراتوری، بهترین روش پرداخت برای وبسایت‌ها و فضاهای مجازی است.

پرداخت مستقیم اپراتوری به کاربر این امکان را می‌دهد که هزینه‌ی خریدهای آنلاین خود را از طریق قبض موبایلش پرداخت کند. این شیوه از پرداخت بر روی دستگاه‌های متنوعی از جمله کامپیوتر، موبایل، تبلت و همچنین تلویزیون‌های هوشمند قابل استفاده است.

حتما بخوانید : خدمات ارزش افزوده تلفن همراه

چرا پرداخت مستقیم اپراتوری در میان کاربران محبوب است؟

برای فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات، پرداخت مستقیم اپراتوری تعداد پرداخت بیشتری را نسبت به روش‌های پرداخت بانکی و سنتی مانند کارت اعتباری پوشش می‌دهد. این سطح وسیع پوشش دهی به طور ویژه در بازارهایی که مردم دسترسی محدودتری به کارت‌های اعتباری دارند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

به طور مثال در هندوستان تنها ۲۰ درصد از صاحبان تلفن هوشمند، صاحب کارت اعتباری هم هستند و در سطح جهانی، از هر ۵ نفری که تلفن همراه دارد تنها یک نفر کارت اعتباری دارد. حتی در بازارهای باثبات‌تر هم که تعداد افرادی که کارت اعتباری دارند بیشتر است، روش پرداخت مستقیم اپراتوری محبو‌ب‌تر و مطمئن‌تر است چرا که استفاده از آن آسان‌تر و ریسک کلاهبرداری (نسبت به پرداخت با کارت اعتباری) بسیار پایین‌تر است.

نرخ تبدیل بهتر از دیگر دلایلی است که موجب می‌شود فروشندگان و صاحبان کالا و خدمات، پرداخت مستقیم اپراتوری را به سایر شیوه‌های پرداخت ترجیح دهند. به هنگام استفاده از این شیوه‌ی پرداخت، تنها اطلاعاتی که از کاربر درخواست می‌شود، شماره موبایل است، کاملا متضاد پرداخت‌های بانکی که کاربر ملزم است اطلاعات زیادی از قبیل نام، شماره کارت، آدرس و… با واسطه‌های پرداخت به اشتراک بگذارد.

فروشندگانی که از هر دو روش پرداخت استفاده کرده‌اند معتقدند نرخ تبدیل در این شیوه از پرداخت تا ۱۰ برابر نسبت به پرداخت‌های بانکی بهتر است.

تعداد دارندگان تلفن‌های همراه ۵ برابر تعداد صاحبان کارت‌های اعتباری است.
روش پرداخت مستقیم اپراتوری بسیار ایمن است چرا که برای انجام آن اصلا نیازی به جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربر نیست.

 

برای مشتریان، پرداخت مستقیم اپراتوری روشی بسیار راحت است چرا که نیازی به ایجاد حساب جدید یا تکمیل فرم‌های بلند بالای بانکی نیست. در این روش عملیات پرداخت به سادگی و تنها در چند ثانیه انجام می‌شود.

دلیل دیگری که مشتریان این روش پرداخت را به شیوه‌های پرداخت دیگر ترجیح می‌دهند، ایمن بودن آن است.

در پرداخت مستقیم اپراتوری، هیچ اطلاعات شخصی از کاربر جمع‌آوری نمی‌شود و این بدان معنا است که نگرانی درباره‌ی سرقت اطلاعات شخصی کاربران و کلاهبرداری وجود ندارد.
پرداخت مستقیم اپراتوری کاربر را ملزم می‌کند که عملیات پرداخت را حتما از طریق یک دستگاه الکترونیکی مانند موبایل و یا تبلت انجام دهد، برخلاف شیوه‌های پرداخت بانکی که خیلی از مواقع بدون نیاز به وجود کارت انجام می‌شوند (تنها با داشتن اطلاعات حساب) و همین امر بستر مناسبی برای برداشت‌های غیرقانونی و کلاهبرداری فراهم می‌کند.

پرداخت مستقیم اپراتوری چگونه انجام می‌شود؟

فروشندگان با اخذ اشتراک از اپراتورهای تلفن همراه، تعریف نوع محصولات و خدمات و تعرفه‌ی آنها، حسابی برای مبالغ دریافتی خود ایجاد می‌کنند. از سمت دیگر، مشتری محتوا یا محصولی را که می‌خواهد، به صورت آنلاین (وبسایت یا اپلیکیشن موبایل) انتخاب می‌کند، سپس با تایید شماره موبایل و صفحه‌ی پرداخت، مبلغ خرید روی قبض موبایلش محاسبه می‌گردد و رسید پرداخت برای او پیامک می‌شود. مبلغ منظور شده روی قبض مشتری طی فرآیندی به حساب فروشنده واریز می‌شود.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *