بازاریابی محتوا یا بازاریابی سنتی
0

بازاریابی محتوا نوعی بازاریابی استراتژیک است که بر پایه‌ی تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مفید و مرتبط با اهداف کسب و کار متمرکز است.
بازاریابی محتوا با برنامه‌ریزی‌های میان مدت و بلند مدت، می‌تواند باعث ایجاد ارزش و سود برای یک کسب و کار گردد. هدف اصلی از این نوع بازاریابی جذب و حفظ مشتری و ایجاد تعامل پایدار با او در جهت تامین ارزش‌های مادی و معنوی سازمان است.
امروزه صاحبان کسب و کار از اهمیت بالای بازاریابی محتوا برای افزایش بازدهی، افزایش فروش، راه اندازی وب سایت، افزایش مراودات تجاری و اقتصادی، تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل و بسیاری مزایای دیگر آگاهند، این اهمیت به اندازه‌ای است که بزرگانی همچون بیل گیتس معتقدند “محتوا پادشاه است”. ادعایی که تایید می‌کند بازاریابی محتوا تاثیرگذاری بسیار بیشتری نسبت به سایر شیوه‌های بازاریابی دارد.
محتوا قدرتمندترین ابزار برای برقراری ارتباط موثر و هدفمند با مخاطب است که اگر این ارتباط با روش‌های صحیح برقرار شود، می‌تواند سودآوری یک کسب و کار را تا چندین برابر افزایش دهد.

بازاریابی محتوا یا بازاریابی سنتی

• تاریخچه

جالب است بدانید که نقطه‌ی آغازین “تولید محتوا”، نقاشی‌های انسان‌های اولیه روی دیوار غارها است. اما به طور رسمی و شناخته شده، تولید و بازاریابی محتوا با اهداف تجاری، در سال ۱۷۳۲ میلادی توسط بنجامین فرانکلین آغاز شد.
سیر تکاملی بازاریابی محتوا از ۳۰۰ سال پیش تا کنون ادامه داشته و همچنان بسیاری از افراد و شرکت‌ها در دنیا درصدد جذب مشتری و پیشرفت در کسب و کار خود از طریق ابزارهای بازاریابی محتوا هستند.
* در سال ۱۷۳۲ بنجامین فرانکلین با هدف ارتقا صنعت چاپ خود، اولین سالنامه‌ی خود را منتشر کرد تا از طریق این نشریه مردم را از محتوای مورد نظر خود با خبر سازد. او فکر می‌کرد که چنین راهی می‌تواند دیدگاه مردم را تغییر دهد و حتی آن‌ها را به استفاده از این روش برای معرفی فعالیت‌هایشان ترغیب کند.
* پس از آن در سال ۱۸۰۱، کتاب فروشی‌ای در پاریس به نام Galignani استراتژی‌های محتوایی خلاقانه‌ای برای رشد و پیشرفت کسب و کار خود ایجاد کرد، از جمله ایجاد اتاقی در فضای کتاب فروشی، برای مطالعه و چاپ روزنامه‌ای که شامل مقالاتی از نویسندگان و کتاب‌های تاثیرگذار بود.

* در سال ۱۸۹۵ جان دیر (John Deere) به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی، راه‌سازی و معدنی بیش از ۱,۵ میلیون نسخه از مجله و دفترچه معرفی ماشین آلات خود را در ۴۰ کشور جهان در اختیار مشتریان خود قرار داد.

* در سال ۱۹۰۰ شرکت لاستیک‌سازی میشلن (Michelin) دفترچه‌ای ۴۰۰ صفحه‌ای با جلد قرمز رنگ را در اختیار مشتریان خود قرار داد که به آنها کمک می‌کرد تا بتوانند با مطالعه‌ی این دفترچه اشکالات احتمالی اتومبیل خود را برطرف کنند.

* در سال ۱۹۰۴ شرکت تولید کننده‌ی مواد غذایی ژل او (Jell-O) کتاب آشپزی‌ای چاپ کرد و به صورت رایگان در اختیار مشتریانش قرارداد و توانست از این طریق فروش خود را به بیش از ۱ میلیون دلار تا سال ۱۹۰۶ برساند.

این روند تاکنون که در سال ۲۰۱۹ میلادی هستیم سیر صعودی داشته، تا جایی که شرکت‌های بسیار بزرگ و مطرح دنیا هم چون شرکت مایکروسافت، American Express، LEGO، Blugbuffer، CISCO و بسیاری دیگر بی‌وقفه در حال خلق ایده‌های تازه و ایجاد راهکارهای مؤثر در بازاریابی محتوا هستند.

تفاوت بازاریابی محتوا و سنتی

• بازاریابی محتوا و تفاوت آن با بازاریابی سنتی

بازاریابی محتوا، یک نوع بازاریابی استراتژیک و هدفمند در جهت ارائه اطلاعات و محتوای مفید و ارزشمند به مخاطبین یا مشتریان است که با افزایش آگاهی و اطلاعات آنها در نهایت منجر به افزایش سودآوری در کسب و کار خواهد شد. محتوایی که در این نوع بازاریابی به مشتریان و مخاطبان ارائه می‌شود انواع مختلفی دارد اعم از: محتوای متنی، تصویری، ویدیویی، صوتی و…
بازاریابی محتوا با شیوه‌های سنتی مرسوم بازاریابی بسیار متفاوت است و صاحبان کسب و کار و شرکت‌ها بدون داشتن دانش و شناخت کافی و صحیح از این روش، ابزارها و نحوه‌ی پیاده‌سازی آن، نمی‌توانند از همه‌ی پتانسیل موجود در جهت رشد و سودآوری استفاده نمایند.
همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، بازاریابی محتوا از سال ۱۷۳۲ مورد استفاده‌ی صاحبان کسب و کار بوده، با این وجود هنوز هم سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی از همان شیوه‌های سنتی بازاریابی استفاده می‌کنند.
بازاریابی سنتی، روشی یکسویه است که صرفا با هدف سودآوری، تبلیغات پیاپی و مستمری به مشتری ارائه می‌کند که در اکثر موارد به دلیل تکراری بودن باعث خسته کردن مخاطب و بی‌ارزش شدن محتوای تبلیغاتی می‌شود. در حالیکه بازاریابی محتوا شیوه‌ای تعاملی و دو طرفه است که با ارائه‌ی محتوای ارزشمند و کاربردی در رابطه با خدمات و محصولات به مشتری و ارتقا سطح آگاهی او، متقابلا سعی در افزایش سود و فروش خود دارد.
در دنیای امروز که فضاهای مجازی متنوع در ارائه اطلاعات به مردم نقش مهمی ایفا می‌کنند، افرادی که قصد خرید یک محصول یا خدمات را دارند دیگر به ظواهر تبلیغات رنگارنگ اهمیت نمی‌دهند، چراکه ثابت شده در بسیاری از مواقع پشت این تبلیغات پررنگ و لعاب بازاریابان، محصولی با کیفیت و درخور، وجود نخواهد داشت.
فضاهای مجازی نقش پررنگ و تاثیرگذاری در تفکر افراد دارد، اما این به معنی نیست که فقط تبلیغات جذاب و پررنگ و لعاب در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مشتریان را به خرید محصولات و خدمات شرکت‌ها ترغیب کند. امروزه افراد ترجیح می‌دهند قبل از خرید محصول یا خدمات، راجع به آن اطلاعات کافی کسب کنند که اگر اطلاعات صحیح و ارزشمند در اختیارشان قرار بگیرد قطعا آنها را تبدیل به مشتری خواهد کرد.
کسب و کارهایی که از بازاریابی سنتی استفاده می‌کنند تنها می‌توانند افراد را از وجود خود و محصول آگاه نمایند و نمی‌توانند آنها را حفظ و به مشتری تبدیل کنند، در نهایت نیز باعث از بین رفتن منابع مالی و اتلاف زمان آنها خواهد شد.
اما بازاریابی محتوا برخلاف بازاریابی‌های سنتی علاوه بر ارائه‌ی اطلاعات صحیح، باارزش و کافی به افراد و تبدیل آنها به مشتری، به کسب و کارها کمک می‌کند که از مشتریان خود مراقبت نمایند.
بازاریاب محتوا تنها به دنبال معرفی محصول یا خدمات خود نیست بلکه او همواره به دنبال روشی است که اطلاعات محصول خود را به گونه‌ای نشر دهد که مخاطبان با میل و رغبت خود تصمیم به مطالعه و استفاده از آن بگیرند. لذا بازاریابان محتوا همواره به مشتریان خود راهکارها و دیدگاه‌هایی ارائه می‌دهند تا آنها بتوانند در حل مسائل و مشکلاتشان از این دیدگاه‌ها استفاده نمایند و به مشتریان وفادار تبدیل گردند.

• استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا و یا همان استراتژی محتوا شامل چند مورد می‌شود:
۱- هدف‌گذاری
۲-  تحقیق و پژوهش درباره‌ی مخاطبان و مشتریان و نیاز آنها
۳-  تعیین راه و روش‌های پیاده سازی بازاریابی محتوا
۴- تعیین نوع کار و مدل انجام آن
۵-  ایده پردازی و خلاقیت در روش‌های اجرا
۶-  آنالیز و تحلیل
اگر یک کسب و کار با برنامه‌ریزی‌های دقیق و هدفمند به تولید محتوا بپردازد، درنهایت می‌تواند از طریق بازاریابی محتوا سودآوری اقتصادی موردنظر را بدست آورد.

• مراحل اصلی بازاریابی محتوا

۱. برنامه ریزی و تعیین هدف دقیق:
شناخت نیاز مخاطبین و مشتریان و راه بدست آوردن رضایت آنها می‌بایست توسط یک تحقیق جامع مشخص گردد و تولید محتوا بر این اساس برنامه‌ریزی و انجام شود. در واقع هدف از تولید و بازاریابی محتوا در ابتدای امر باید طبق نیاز مشتری تعیین شود.

۲. تولید محتوا:
پس از تعیین هدف و برنامه ریزی، باید محتوای با ارزشی تولید شود که با توجه به تحقیقاتی که در مرحله‌ی اول صورت گرفت بتواند باعث افزایش آگاهی مطلوب مخاطبین گردد.

۳. ترویج و تبلیغ محتوا:
تبلیغات موثر باعث تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل خواهد شد. اگر صاحبان کسب و کار پس از تولید محتوا در محل مناسب محتوای تولید شده را تبلیغ و ترویج نکنند، حتی اگر بهترین محتوا را تولید کرده باشند، اثر بخش نخواهد بود. لذا تبلیغات باید در کانال‌ها و محل‌هایی انجام گیرد که مشتریان بالقوه‌ی آن کسب و کار حضور دارند.

۴. آنالیز و تحلیل محتوا:
در هر کسب و کاری پس از اجرای یکسری قوانین جدید اگر آنالیز و تحلیلی در آن رابطه صورت نگیرد، میزان بازدهی و موفقیت طرح مشخص نخواهد شد. در بازاریابی محتوا نیز پس از ترویج و تبلیغ محتوا، می‌توان توسط ابزارهای تحلیلگر مختلفی همچون گوگل آنالیتیکس و وب مستر میزان موفقیت طرح را سنجید و درجهت بهینه‌سازی آن اقدام نمود.

• اثرات مثبت بازاریابی محتوا

۱. برند‌سازی و شکل‌گیری شخصیت برند
بازاریابی محتوا می‌تواند به یک برند شخصیت ببخشید، شخصیت برند یعنی تصور اولیه‌ای که پس از شنیدن نام آن برند در ذهن افراد شکل می‌گیرد. یک برند تا زمانی که خود را به مخاطبان نشناساند نمی‌تواند برای خود شخصیت ایجاد کند، که این مهم می‌تواند از نتایج بارز بازاریابی محتوا در یک کسب و کار باشد.

۲. تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل
در ارتباطات چهره به چهره عواملی مانند لحن، بیان کلمات و … می‌تواند باعث موضع‌گیری مخاطب شود اما بازاریابی محتوا این امکان را می‌دهد که بدون ارتباط مستقیم و رو در رو، با مشتری ارتباط موثر برقرار شود و درصورت رساندن اطلاعات لازم، کافی و باارزش به مخاطب می‌توان او را به مشتری بالفعل تبدیل کرد.

۳. افزایش ترافیک و بازدید‌های سایت
اگر یک کسب و کار در تهیه‌ی وب سایت خود استراتژی‌های بازاریابی محتوا را رعایت و از ابزارهای آن به درستی استفاده نماید، می‌تواند منجر به افزایش بازدید مخاطبان از سایت گردد. سایتی که برپایه‌ی بازاریابی محتوا دارای محتوایی ارزشمند و به روز باشد، می‌تواند حتی مخاطبی را که به اشتباه وارد سایت شده، حفظ و ترغیب به دنبال کردن خود نماید.

۴. بهبود شرایط سئو
بازاریابی محتوا این امکان را فراهم می‌کند که با تمرکز روی محتوایی که در سایت قرار می‌گیرد بتوان شرایط سئوی سایت را بهینه نمود. محتوای خوب باعث افزایش کاربر، کیلیک‌های بیشتر و درنهایت معتبر شدن لینک خواهد شد. گوگل و دیگر موتورهای جستجو از همین فاکتور به منظور رتبه بخشیدن به سایت‌ها استفاده می‌کنند.
گوگل توسط ربات‌های هوشمند و پیشرفته‌ی خود به صورت تخصصی محتوای سایت را بررسی می‌کند و از همین طریق متوجه نوع دقیق کسب و کار خواهد شد. سپس با در اختیار داشتن این اطلاعات، نتایج جستجوهای مرتبط بیشتری را به سمت سایت روانه خواهد کرد. در این حالت کاربران یا مشتریان بالقوه بیشتری صاحبان کسب و کاری را پیدا می‌کنند که در طراحی و تامین محتوای سایت خود اصول حرفه‌ای بازاریابی محتوا را به کار گرفته‌اند.

• قالب های بازاریابی محتوا

در بحث بازاریابی محتوا، تولید محتوا تنها به تولید محتوای متنی خلاصه نمی‌شود، بلکه قالب‌های مختلفی برای تولید محتوا در این شیوه از بازاریابی وجود دارد.
۱. محتوای گرافیکی (عکس، اینفوگرافیک، گیف، انیمیشن و…)
۲. محتوای متنی
۳. محتوای صوتی مانند پادکست‌ها، فایل‌های صوتی ، کتاب های صوتی و …
۴. محتوای ویدیویی
* اینفوگرافیک محتوایی است گرافیکی متشکل از تصویر و متن، که یکی از موثرترین قالب‌های تولید محتوا است.

ابزارهای بازاریابی محتوا

• ابزارها و تکنولوژی های مناسب برای بازاریابی محتوا

۱. سیستم مدیریت محتوا یا CMS (Content Management System)
نوعی نرم‌افزار پایه برای تیم بازاریابی محتوا که می‌توان به کمک آن پس از تولید محتوا، آن را سازماندهی و ویرایش نمود. این سیستم به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند که در فضای وب، محتوا را ایجاد و آن را منتشر نمایند.

۲. ابزار تجزیه و تحلیل
همانطور که در مبحث مراحل اصلی بازاریابی محتوا ذکر شد، پس از ترویج و تبلیغ محتوا، می‌توان توسط ابزارهای تحلیلگر مختلفی همچون گوگل آنالیتیکس و وب مستر میزان موفقیت طرح را سنجید. این تجزیه و تحلیل تاثیر قابل توجهی در تحقق اهداف سازمان دارد.

۳. سیستم مدیریت پروژه
مدیریت پروژه و نرم افزارهای آن می‌تواند به صاحبان کسب و کار در ساماندهی محتوای تولید شده و مدیریت بازاریابی محتوا کمک کند. باتوجه به تعدد شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها، وجود یک نرم افزار مدیریت پروژه لازم و ضروری است.

۴. سیستم طراحی اصولی
همانطور که ذکر شد یکی از قالب‌های پرکاربرد و اثرگذار بازاریابی محتوا، محتوای تصویری یا اینفوگرافیک است. یک بازاریاب محتوا می‌تواند با استفاده از نرم افزارهای طراحی گرافیکی ساده و پیشرفته مانند فتوشاپ، ایندیزاین، ایلاستریتور و adobe creative suite محتوای ارزشمند، انحصاری و جذاب تولید کند.

• ۱۰ ترند برتر بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹

طبق آمارهای جهانی، مشخص شده که اهمیت بازاریابی محتوا روز به روز رو به افزایش است و هم‌زمان روند (ترند) ایجاد و توزیع محتوا به طور مداوم در حال تغییر است.
در لیست زیر به ۱۰ مورد از ترندهای مهم بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹ اشاره شده است:
۱- صداقت، شفافیت و بازاریابی ارزش
۲- شخصی‌سازی محتوا و تعامل
۳- همکاری و توسعه‌ی متقابل در تیم
۴- همکاری بیشتر بین برندها
۵- یکپارچگی به عنوان یک اهرم رشد
۶- استفاده از اینفلوئنسرها برای تولید محتوا در صورت لزوم
۷- تولید محتوای چندرسانه‌ای و توزیع آن براساس نیاز و سوابق خرید مشتری
۸- استفاده‌ی بهینه از میکرو-لحظه‌ها (لحظات کوتاهی که کاربران در اینترنت و فضاهای مجازی می‌گذرانند)
۹- استفاده از chatbot ها و هوش مصنوعی
۱۰- تولید محتوا به شیوه‌ی خوشه‌ای

• تعدادی از موفق ترین کمپین های بازاریابی محتوا در دنیا

۱. بلاگ هاب اسپات (HubSpot)

بازاریابی ربایشی را اولین بار هاب اسپات مطرح و درباره‌ی آن تولید محتوا کرد. هاب اسپات، توسعه‌دهنده و تبلیغ‌دهنده نرم‌افزارها از طریق بازاریابی ربایشی است. این شرکت، بلاگ فوق‌العاده‌ای ایجاد کرد و اطلاعات ارزشمندی را در زمینه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال به مخاطبین خود ارائه کرد و از این طریق توانست مخاطبین زیادی را جذب کند و به شرکت خود اعتبار ببخشد. این بلاگ همواره کیفیت را بر کمیت ترجیح داده است.

۲. بلاگ بافر (Buffer)
بافر، یک اپلیکیشن مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که به شما امکان برنامه‌ریزی دقیق پست‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف و ردیابی نتایج میزان رشد آن‌ها را می‌دهد. تیم بافر، علاوه بر اینکه محصول خوبی به مردم ارائه می‌دهد و به صورت واضح می‌گوید که چه کاری انجام می‌دهد، چگونگی اجرای کسب‌وکار خود را نیز از طریق ایجاد بلاگ بافر به مخاطبان خود به صورت رایگان آموزش می‌دهد و همین موضوع، منجر به اعتماد بیشتر مردم به آنها شده است.

۳. ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی – Hootsuite
ابزاری برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی است که مدیریت همزمان تمامی اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی را تنها با استفاده از یک ابزار، ممکن می‌سازد.

۴. وب‌سایت Shutterstock
این وب‌سایت، یکی از موفق‌ترین کسب‌وکارهای تخصصی در زمینه‌ی محتوای بصری یا اینفوگرافیک است که تخصص خود را در اختیار افراد علاقه‌مندان قرار می‌دهد و به ایده‌پردازی سایر کسب‌وکارها نیز کمک می‌کند.

۵. وب‌سایت دیجیکالا مگ
این سایت، برای کسانی که به دنبال اخبار روز دنیای دیجیتال و تکنولوژی هستند و یک منبع ایرانی بسیار خوب محسوب می‌شود.

در ادامه به معرفی برخی از شرکت‌های معروف دنیا می‌پردازیم که از طریق بازاریابی محتوا توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری کسب کنند.

۱. Cisco

سیسکو یکی از معتبرترین شرکت‌های آمریکایی است که در سال‌های اخیر توانسته با اجرای موثر بازاریابی محتوا و حضور قدرتمند در شبکه‌های اجتماعی، میزان بازگشت سرمایه و در نتیجه سوددهی خود را به حداکثر برساند. این شرکت معتبر با استفاده از رسانه های اجتماعی، راهی بسیار مناسب در زمینه ی بازاریابی محتوا و در میزان بازگشت سرمایه پیدا و با اجرایی کردن آن در روند رشد و پیشرفت جهانی خود گامهای اساسی و مهم برداشت.

۲. American Express

Celine Roque درباره امریکن اکسپرس می‌گوید: بزرگ‌ترین شرکت مسافرتی جهان که در طی ۱۰۰ سال گذشته از بازاریابی محتوا برای توسعه‌ی برند تجاری خود استفاده کرده است. این شرکت اولین بار در سال ۱۹۱۵ با انتشار مجموعه‌ای از راهنمای مسافرتی برای مشتریان خود، توانست فروش خود را به میزان قابل توجهی توسعه دهد.

۳. Intel

Brayan Rhoads سردبیر این وب سایت معتبر می‌گوید:
ما الگوریتمی برای انتخاب محتوای خود ایجاد کردیم که کارمندان ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. می‌خواستیم چیزی که به اشتراک می‌گذاریم و منتشر می‌کنیم، توجه آنها را به خود جلب کند. اینکار در واقع ترکیبی از یک الگوریتم اجتماعی و نظرات کارمندان بود که باعث شد از چیزی که کارمندان در مورد آن صحبت می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند به عنوان یک ابزار اکتشافی استفاده کنیم.

۴. Linkedin

در ابتدا لینکدین با فیس‌بوک رقابت می‌کرد اما بدلیل استفاده از بهترین ابزارهای بازاریابی محتوا، به بستری محبوب برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات تبدیل شد. تا به امروز، LinkedIn از ابزارهایی مانند Sales Navigator و TeamLink برای بهبود عملکرد استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کرده است.

۵. Xerox

زیراکس، یک شرکت پیشگام در زمینه‌ی تولید دستگاه فتوکپی و از بزرگان بازاریابی محتوا است. یکی از بزرگ‌ترین اجزای استراتژی بازاریابی محتوای Xerox، مجله‌ی دیجیتالی این شرکت یعنی Real Business است. از آنجا که این مجله، بسیار محبوب است بسیاری از برندها در تلاشند که تبلیغات خود را در این مجله منتشر کنند.

۶. Expedia

Expedia شرکتی مستقر در آمریکا است که والد برندهای متعدد مسافرتی آنلاین جهانی است. شرکت‌های اکسپیدیا در بیش از ۶۰ کشور فعالیت می‌کنند. یکی از روش‌های بازاریابی محتوای این شرکت این بود که یک شرکت به نام Quad Digital را اجاره کرده تا تعدادی اینوگرافی با طراحی عالی را برای تبلیغات در مجلات معتبر برایشان طراحی کند. همچنین در بسیاری از وب سایت‌های معتبر نیز مقاله منتشر می‌کند.
یکی دیگر از نمونه‌های بازاریابی محتوای Expedia، مجموعه‌ای از فیلم‌های مسافرتی است که Find Yours نام دارد. دلیل اینکه این فیلم در رسانه‌های اجتماعی، باعث کسب درآمد زیادی برای این شرکت شده، این است که این فیلم‌ها با هدف تعامل با مشتری ساخته شده‌اند، نه برای اهداف تبلیغاتی.

۷. Coca Cola

علی‌رغم اینکه فروش نوشیدنی‌های غیرالکلی در دهه‌ی گذشته در جهان کاهش یافته، در بین شرکت‌های معتبر تولید نوشیدنی، کوکا کولا یکی از معتبرترین و موفق‌ترین شرکت‌های استفاده کننده از ابزارهای بازاریابی محتوا در دنیا است که توانسته بر خلاف این سیل نزولی فروش عمل کند.
کوکا کولا سالانه کمپین‌های بازاریابی نوآورانه‌ای را ارائه می‌کند که ارتباط عاطفی قدرتمندی با مخاطبان گسترده‌ای برقرار می‌کند. در ادامه به شرح یکی از موفق‌ترین کمپین‌های این شرکت می‌پردازیم:
این کمپین در سال ۲۰۱۱ در استرالیا آغاز شده و هنوز باقدرت به کار خود ادامه می‌دهد.
کمپین “Share a Coke” یا همان “به اشتراک گذاشتن یک کوکا”، برای طرفداران کوکاکولا فرصت جذابی را فراهم کرد تا بتوانند نوشیدنی خود را “شخصی‌سازی” کنند. افراد می‌توانند بطری خود را با نام خود در وب سایت کوکاکولا طراحی کنند، یا نام خود (یا نام دوست خود) را در میان بطری‌های از پیش طراحی شده‌ی موجود در فروشگاه‌ها جستجو نمایند.
این کمپین از یک اصل مهم در بازاریابی محتوا یعنی “شخصی سازی” استفاده کرده. در واقع با استفاده از ویژگی‌های شخصی مشتریان ارتباط عاطفی مؤثری با آنها برقرار کرده که منجر به فروش بیشتر شده است. علاوه بر این، مشتریانی که نوشیدنی‌های شخصی‌سازی شده را خریداری می‌کنند و تصاویر مختلفی از این قوطی‌های کوکا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند هم نقش مؤثری در افزایش فروش این شرکت دارند.
درنهایت باید گفت که این کمپین کوکا کولا تنها نمونه‌ای از هزاران کمپین موفق بازاریابی محتوا است که شرکت‌های بزرگ دنیا محبوبیت، شهرت و سودآوری خود را مرهون اجرای صحیح آن هستند.

بازاریابی محتوا و ابزارهای آن

بازاریابی محتوا

 

از مجموع مباحثی که در این مقاله مطرح شد، این نتیجه حاصل می‌شود که بازاریابی محتوا و تولید محتوا ابزاری است قدرتمند که در دنیای کسب و کار امروز نمی‌توان آن را نادیده گرفت و هر کسب و کار و شرکتی نه تنها برای افزایش سودآوری و فروش که برای بقا در این کارزار دیجیتالی کسب و کار به آن نیازمند است. علاوه بر این تولید محتوا فرآیندی است که همواره به نظارت و مراقبت مستمر نیاز دارد و نتیجه‌بخش بودن آن در گروی اجرای صحیح و به‌کارگیری دانش روز در این حوزه است.

در مجموع در فرآیند تولید و بازاریابی محتوا اگر به نکات زیر توجه کافی شود ، می‌توان انتظار یک بازدهی مثبت و سودآور را داشت.
• صادق بودن با مخاطبین و ایجاد شفافیت در ارائه‌ی محتوا
• طراحی سناریو برای تولید محتوا در بسیاری از موارد
• استفاده از ترفند شخصی‌سازی و در اولویت قرار دادن علاقه و نیازمندی‌های مشتری
• ترجیح کیفیت بر کمیت در فرآیند تولید محتوا
• استفاده از محتواهای بصری یا اینفوگرافیک

بازاریابی محتوا روشی است که می توان با کمک ابزار ها و استراتژی های آن، تغییرات مثبت و رو به رشدی در یک کسب و کار ایجاد کرد. نتیجه‌ی آن نیز بستگی به عملکرد صاحبان کسب و کار و بازاریابان محتوا دارد که اگر استانداردها و استراتژی‌های بازاریابی محتوا را فدای سلایق شخصی خود کنند، قطعا شکست خواهند خورد و تنها وقت، هزینه و انرژی خود را تلف خواهند کرد.
اما اگر صاحبان کسب و کار هم‌راستا با اصول اولیه‌ی بازاریابی محتوا پیش بروند و کیفیت را فدای کمیت نکنند، می‌توانند امید زیادی به رشد، سودآوری و حتی بازگشت سرمایه خود داشته باشند.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *